Wisconsin Technology Council Wisconsin Technology Council

Meet the WIN Members

WIN CORPORATE MEMBERS 
 
We're proud to have members from companies and other institutions, large and small, that share an interest in tech-based economic growth in Wisconsin and throughout the I-Q Corridor. Click on listings below to learn more about our corporate members. 
 
Aberdean
Adana Holdings Co. Ltd.
AlphaTech Counsel
Veteran Entrepreneurial Transfer, Inc.
Wisconsin Health & Educational Facilities Authority
Wisconsin Investment Partners
Wisconsin Manufacturing Extension Partnership
Wisconsin Technical College System
Wisconsin Women's Business Initiative
Wolf Track Ventures
Zurex Pharma


WIN INDIVIDUAL MEMBERS


Because membership is applicable to all chapters, (Central Wisconsin, Chippewa Valley, Lake Superior-Ashland, Madison, Milwaukee, and Northeast) individuals are not currently categorized by chapter.

Stephen Adams, SE Wisconsin Regional Planning Commission
Nino Amato, Coalition of Wisconsin Aging Groups
Sally Anlin, IT Team Transformations
Rajai Atalla, Cellulose Sciences International
Mike Bailey, Fast Forward Bio-fuels
Dennis Barnum, Venture Accelerators
Amelia Baxter Swan, Whole Trees
Mark Beran, Tidi Products
Phillip Blake, Forecastle Timber LLC
Karin Borgh, BioPharmaceutical Technology Center Institute
Zach Brandon, Greater Madison Chamber of Commerce
Kurt Brandt, Brandt Innovative Technologies
Marcia Brooks, Penultimate
Amy Brown, Applied Management
Alan Button, Buttonwood Consulting, LLC
Christopher Cain, Foley & Lardner LLP
Melinda Caughill, Sixty-Five Incorporated
David Chao, Froedtert & Medical College of Wisconsin
Tim Cowling, EGS
Philip Crawford, Steven H. Allen & Co.
Lori Cuene
Scott Dicks, Forensic Group
Cindy Dillenschnider,Northland College
Michael Doucas, Morpheus Advisors
William Dougan, UW-Whitewater
Kimberly Dwyer
Jan Eddy, Phenomenelle Angels
Mark Eisen
Jenna Erickson
Mike Farrell, Sentry Equipment Corp.
Scott Fiducci, Davis & Kuelthau S.C.
Michael Flanagan, Functional BioSciences, Inc.
Erik Forsberg
Scott Fulton, Blue Horizon Consulting, LLC
Miguel Garcia-Gosalvez, DynCorp International, LLC
Charles Gervasi, Four Lakes Technology, LLC
Cliff Grand, Ashland Area Development Corporation
Vic Grassman, UW Center Dairy Research
John Guequirre, Hi-Tech Housing, Inc.
Kamal Gupta, Sentient Revolution LLC
Mark Harms, Patton Investments
Ray Harter, Marvel Medtech
Alan Hartman, UW-Oshkosh
Ralph Hashoian, Clinical MR Solutions
Patrick Heaney, NCD Technologies
Lorrie Keating Heinemann
Donald Higgins, Higgins Insurance Group
Steve Holzhauer, Eppstein Uhen Architects
Robert Hopton, Idle Free Systems, Inc.
Spencer Hoyt, HGS Medical
John Hranka, Cisco Systems, Inc.
Earl Humphrey
Chris Hussin, Boardman & Clark LLP
Pradeep Jain, Ictect, Inc.
Bruce Janda, Innova Spec, LLC
Adam Jelen, Gilbane Building Company
Brian Jensen, Outdoor Insite, LLC
Heather Johnston, Find My Spot
Tim Kane, Bayfield County UW Extension
Aaron Kapellusch, Northern Lake Service Inc.
Annamalai Karthikeyan, Microionic Systems, LLC
Patrick Keller, Rellek Enterprises, LLC
Bilal Khan, Dedicated Computing
Wendy Kjeldbjerg, Kaliber Imaging, Inc.
John Klungness
Dr. A.A. Koeller
Karl Koenig, Penta Technologies
Chester Kolodziej, Freedom Field
Lori Konkler, The Fluno Center
George Koonce, Marian University
Lissa Koop, Perkins Coie
Egor Korneev, LoadTrek Software
Janie Krohmer, Janie Krohmer Consulting LLC
Michael Kvalo, Evco Plastics
Mae Laatsch, Madison College
Tom Lieven, Applied Management, LLC
Bruce Lindgren, B. Lindgren Consulting
Colum MacCarthy, Pangaea Solutions
Jason Maloney, Northern Great Lakes Visitor Center
Yaniv Masjedi, Nextiva
Mike Mathews, Economic Growth Advisors
Jim Michler, SAP America Inc.
Anne Minga, Environmental Process Engineering & Compliance, LLC
George Mosher
Joel Moyer, Extended Care Professional
Kevin Murray, Johnson Insurace Services
Rick Nelson, Strategic Frontiers
Clay Norbom
Steve Nye, Endece, LLC
Charles O'Meara, Ziegler
Al Oelschlaeger, Brand Xlerator
Roger Orlady, RNO Ventures
Eric Overman, CA Technologies
Carrie Pagliarini, Wisconsin Institute for Discovery
Julie Pankow-Helland, Creative Marketing Specialists, Inc.
Gerry Pelanek, GAP Strategic Innovation, LLC
Alexander Pendleton, Pendleton Legal S.C.
Maggie Peterman
Ann Pieper-Eisenbrown, Pieper Properties
Robert Puissant, We Enable LLC
Peter Qian, Metamodeling Analytics, LLC
Randal Rapier, Insperity
Sally Rasmussen, Flad & Associates
William Reay, SMRxT, Inc.
Judy Reinhold, Kaliber Imaging
Mark Ronnie, IBM
Paula Rosch, The Paula Rosch Group
Scottie Sandstrom, Bayfield County Economic Development Corporation
Richard Schmidt, MEI America
David Scholtens, Madison Development Corporation
Nicole Sharon, Pan Genome Systems
Ann Shea, Greater Madison Convention & Visitors Bureau
Ryan Shepherd, PhylloTech, LLC
Robert Showalter
Bruce Siebold, Rusk Prairie Consulting Group
Tom Stanley, Stanley Capital Management
Frank Staniszewski, Madison Development Corp.
George Stone, Milwaukee Area Technical College
Michael Sussman, UW-Madison Biotechnology Center
Adel Talaat, Pan Genome Systems
Julia Taylor, Greater Milwaukee Committee
Shobhan Thakkar, TASCET
Marcia Theusch, Milwaukee Economic Development Corporation
Richard Thieme, Thiemeworks
Fred Tidstrom, Lake Superior WIN Chapter
Constantin Tivs, Progeneric Systems, Inc.
James Tretheway, Biolonix, Inc.
Jim Van Pelt, Van Pelt Accounting Services, LLC
David Vedder
Rajan Vembu, Us Foods & Pharmaceuticals, Inc.
Richard Vernon, Northern Clearing, Inc.
Marilyn Vetter, Takeda Pharmaceuticals North America, Inc.
Jerry Weise, Badgerland Financial
Jim West, Johnson Bank
Bill Whalen, City of Ashland
Jay Wigdale, Lake Front Partners
Brian Wilt, Tidi Products
Thomas Witte, Zimmerman Architectural Studios
James Yarger, Endece, LLC
Jean Yarger, Endece, LLC
David Zachman, Marquette Golden Angels
Ron Zhu, BioInfoRx
Allyn Ziegenhagen, MIT Club of Wisconsin


If you have any questions, feel free to contact Gina Leahy at 608-442-7557 x 21 or gleahy@wisconsintechnologycouncil.com 

Facebook
YouTube
LinkedIn
Twitter